Kalkulator BMI, czyli obliczanie prawidłowej masy ciała

Kalkulator BMI

Wpisz swoją wagę oraz wzrost


Twoje BMI to

{{ result }}


Wygłodzenie

Wychudzenie

Niedowaga

Wartość prawidłowa

Nadwaga

I stopień otyłości

I stopień otyłości

II stopień otyłości

Otyłość skrajna

BMI Interpretacja wyniku
<16,0 wygłodzenie
16,0 – 16,9 wychudzenie
17,0 - 18,5 niedowaga
18,5–24,9 waga prawidłowa
25,0–29,9 nadwaga
30,0–34,9 otyłość I stopnia
35,0–39,9 otyłość II stopnia
⋝40 otyłość III stopnia

Jednym ze sposobów na samodzielne wyliczenie prawidłowej masy ciała jest kalkulator BMI. Dzięki niemu masz możliwość:

Musisz też wiedzieć, że kontrola indeksu BMI pozwala na monitorowanie stanu zdrowia Twojego organizmu. Możesz skorzystać z kalkulatora BMI, który znajduje się na naszej stronie.

Jak obliczyć BMI?

W celu obliczenia BMI należy wpisać aktualną wagę i wzrost. W następnej kolejności, wynik z kalkulatora BMI musisz porównać z przyjętymi normami. Jednak pamiętaj, że wynik ten jest tylko informacją orientacyjną. Nie jest to analiza ogólnego stanu zdrowia. Tutaj ważne są także inne czynniki jak przykładowo płeć, wiek. Należy wziąć także pod uwagę choroby przewlekłe, zapotrzebowanie organizmu na kalorie i składniki odżywcze. Warto sobie uświadomić, że obliczanie BMI jest bardzo istotne i zarazem przydatne. Może pomóc uniknąć Ci np. chorób związanych z nadwagą i niedowagą.

Zalety wskaźnika BMI

Kalkulator BMI jest niezwykle przydatnym, ale i też prostym narzędziem. To, co jedynie musisz podać to wiek i wzrost. Dzięki temu właśnie, już w ciągu kilku sekund możesz ustalić, czy Twoja waga jest prawidłowa. Na naszej stronie znajduje się przedział, który pozwala zinterpretować wynik. Korzystając z internetowego kalkulatora BMI, możesz bardzo szybko dowiedzieć się, czy stan Twojego odżywienia jest prawidłowy i, czy istnieje konieczność, aby skontaktować się ze specjalistą. To o czym musisz też pamiętać to to, że wskaźnik BMI, nie jest dobry dla osób, które są wyższe niż 190 cm i niższe niż 150 cm. Tak samo również nie nadaje się do kontroli masy ciała u osób ciężarnych. Jednak zaś bardzo wielu lekarzy i specjalistów, wykorzystuje wskaźnik BMI do oceny ryzyka dyslipidemii, cukrzycy, nadciśnienia, chorób serca.

Czy istnieją jakieś wady wskaźnika BMI?

BMI nie powinno się stosować do diagnostyki nadwagi i otyłości u dzieci i młodzieży. W tym przypadku bardziej korzystne okazuje się korzystanie z siatek centylowych. Jest to odniesie masy ciała dziecka do jego wzrostu na tle rówieśników tej samej płci. Zazwyczaj jest tak, że tam, gdzie u dzieci zaczyna się otyłość, BMI jest w normie. Występuje to w przypadku 25% dzieci. Podobnie jest w przypadku sportowców, BMI nie jest idealnym wskaźnikiem masy ciała. Powodem jest to, że nie uwzględnia składu ciała. Dla osób, które regularnie uprawiają jakąś aktywność fizyczną, poleca się skupić bardziej na pomiarach obwodów ciała, zamiast na kontrolowaniu wyników wskazywanych przez wagę.

Indeks masy ciała. Przez kogo został opracowany?

Indeks masy ciała opracował Adolf Queteleta, belgijski statystyk. Celem matematyka było zastosowanie rachunku prawdopodobieństwa w odniesieniu do fizycznych cech ciała człowieka. Adolf Queteleta nie zajmował się więc badaniem otyłości. W toku badań, spostrzegł, że masa ciała zwiększa się, zależnie od rosnącej wysokości ciała. Cała formuła, którą wymyślić matematyk, miała pomóc rządowi w przydzielaniu zasobów. Pozwalała ona bowiem na to, aby w bardzo prosty i szybki sposób zmierzyć stopień otyłości w populacji.

Dlaczego wobec wskaźnika BMI istnieją zarzuty?

Wobec wskaźnika BMI istnieją zarzuty. Zarzuca się bowiem, że twórcą BMI jest statystyk, a nie osoba, która zajmuje się badaniem otyłości. Jednym z głównych zarzutów jest też to, że BMI nie uwzględnia masy mięśni i kości. One zaś mają wpływ na masę ciała. Mówi się również, że BMI jest to jedynie matematyczna formuła, która próbuje opisać rzeczywistość. Tak samo też, że ten wskaźnik służy do oceny populacji, a nie indywidualnych osób. Jednak należy mieć na uwadzę to, że lekarze i dietetycy klasyfikują masę ciała pacjentów według wyników indeksu.

Jak obliczyć wskaźnik BMI samodzielnie?

Aby obliczyć wskaźnik BMI musisz podzielić masę ciała w kilogramach przez wzrost do kwadratu w metrach. Kalkulator BMI to bardzo przydatne narzędzie i napewno w szybszy sposób będziesz mógł poznać wynik.

Podziel się kalkulatorem BMI ze znajomymi
Tweetnij

Polecane artykuły:

suplementy na odchudzanie

Co drugi polak cierpi na nadwagę

suplementy na łysienie i wypadanie włosów

Najlepsze suplementy na łysienie

suplementy na oczyszczanie organizmu

Suplementy na oczyszczanie organizmu

suplementy na siłownię

Suplementy na siłownię

suplementy na odchudzanie Cappuccino MCT

Cappuccino MCT - suplement na odchudzanie

wypadanie włosów

Profolan w walce z wypadającymi włosami

wypadanie włosów i łysienie

Folisin na zdrowe i gęste włosy

dziewczyna z blond włosami

Locerin - opinie, cena oraz skład

dziewczyna z wyrzezbionym brzuchem

Spirulin Plus - oczyszczanie organizmu z toksyn

Więcej artykułów o suplementach diety:
oczyszczanie organizmu z fibre select

Fibre Select - jak pozbyć się toksyn z organizmu

podciąganie na drążku wysportowanej osoby

Nutrigo Lab Strength - suplement przed treningiem

cwiczenia na silowni

Nutrigo Lab Regeneration - pomoc po treningu

brak cellulitu u kobiet

Jak pozbyć się cellulitu?

nogi bez żylaków

Varicorin - pomoc z żylakami

twarz bez zmarszczek

Collagen Select - preparat na zmarszczki